Десять сторінок життя Миколи Гоголя
- Библиотека Северодонецк
- 1 квіт. 2020 р.
- Читати 4 хв
Багато видатних людей народжує українська земля. Одні у нас викликають захоплення, інші -
обуренняння, але не байдужість, тому що це люди, які уславили Україну.
1. Микола Васильович Гоголь-Яновський народився 1 квітня 1809 року у Великих Сорочинцях на Полтавщині в сім’ї дрібного поміщика. У родині Гоголів він був перш
им, хто народився в званні потомственого дворянина і мав право називатися по імені та по батькові. Засновником роду Гоголів («гоголь» означає селезень) вважався Остап Гоголь, який козакував за часів Богдана Хмельницького. Предки Гоголя, починаючи з прадіда , Яна, були священниками. Від отця Даміана (Яна) і пішов додаток прізвища Гоголів: Яновський. Гоголі завжди розглядали цей додаток як ознаку шляхетності.
2. Ще з юних років Микола Васильович полюбив читання, а особливо самі книжки. Навчаючись у гімназії, Гоголь був обраний бібліотекарем. Він дуже любив чистоту книжок, тому для їх збереження придумав дуже мудрий засіб: робив з паперу згорточки, на зразок наперстка і пропонував студентам надягати їх на пальці, щоб не засалювати сторінок. Зазвичай хлопці сміялися з цього нововведення, але Микола власноруч загортав вказівний і великий палець читача і тільки потім ввіряв йому книгу.
3. В гімназії у Гоголя було образливе прізвисько «таємничий Карла». І його зовнішність нібито відповідала цьому: худенький, маленького зросту з тоненькими ніжками, довгоносий.
Але незважаючи на це у нього було багато друзів. Вчився юнак доволі непогано, проте не вражав блиском таланту, доладністю мови та доброю поведінкою. В незнайомому оточенні поводитися невимушено не вмів, відчував себе, як сам говорив, «неотесаним і понурим». Коли ж освоювався, то з незворушною міною міг відпустити такий жарт, що всі навколо давилися сміхом. Страшенно полюбляв усілякі розіграші та містифікації, і дуже важко було вловити межу між щирою оповіддю Гоголя і його нестримною фантазією.
4. Після закінчення гімназії Гоголь виїжджає до Петербурга, де влаштовується чиновником найнижчого класу — колезьким реєстратором. Заробляє на рік 700-750 карбованців. Середня кімната в Петербурзі коштувала на той час 25 крб. на місяць, стільки ж — харчування: вранці і ввечері чай, в обід щі з яловичиною або перловий суп, каша з маслом, на свята та вихідні — пироги. Отже, 600 крб. на рік. Якщо врахувати ще 7 крб. щомісяця холодної пори року на дрова, 2 крб. — водовозу, 5 крб. -
прачці, то вже не вистачатиме на лазню і цирульника. І все ж Гоголь жив над свої фінансові можливості: ходив у театр, витрачав 5 крб. на місяць на бібліотеку, тричі на тиждень відвідував Академію мистецтв. Усі витрати старанно записував, звіти надсилав матінці, без допомоги якої обійтися не міг.
5. У 1830 році в журналі «Отечественные записки» вийшла друком повість Гоголя «Бісаврюк, або Вечір проти Івана Купала...». Втім, вона була без підпису, і автор залишився читачам невідомим. Микола Васильович багато друкується, але до виходу «Вечорів на хуторі біля Диканьки» не використовує справжнє ім’я. Титулярний радник
Гоголь- Яновський ховається за псевдонімами: «ОООО», П. Глечик, Г. Янов, «пасічник Рудий Панько».
6. Прем’єра «Ревізора » на сцені петербурзького Олександринського театру відбулася 19 квітня 1836 року. Сцени у домі городничого, страх чекання ревізора, городничий відвідує у готелі голодного Хлєстакова — публіка не знала, як реагувати. На початку дії зрідка можна було чути сміх, але настав четвертий акт — сцени давання хабарів. Сміх затих, взалі панувало напружене чекання. Кінець акту викликав обурення. Серед тих, хто більше за всіх сміявся і аплодував, був цар. Після спектаклю він навіть пішов за куліси поздоровляти акторів. Микола оцінив п’єсу фразою: «Тут всім дісталося, а найбільше мені». Це було сказано напівжартома. Крім цього, цар наказав усім міністрам подивитися спектакль. Але загальна думка знатної публіки була негативною — це фарс і наклеп.
7. Кохання оминуло Гоголя. Дівчата, на яких він задивлявся юнаком, вважали його його хирлявим паничем. І хоча сільські красуні не були йому рівнею, але певний комплекс неповноцінності в нього залишився. Не знайшов він собі пари і серед шляхетних дівиць. Подобалася Гоголю молодша дочка В’єльгорського, і навесні 1850 року він навіть просив її руки. В’єльгорський делікатно відмовив, бо знав, що Анна Гоголю не пара. Треба думати, що відмова не завдала Гоголю тяжкої душевної травми, бо й не кохав він палко Анну, була вона лише його пристрастю.
8. 1847 рік приносить сенсацію. В світ виходить книжка Гоголя «Вибрані місця із листування з друзями», в якій можна прослідкувати погляд письменника на християнство. Гоголю байдуже, чи був Христос Богом чи людиною! Божественність Христа в тому, що він любив кожного «просто так», і, показавши всім, що це можливо, тим самим змусив повірити йому на слово. Отже, релігія є не що інше, як любов до людей. Якщо не слова, а реальне життя за нормами безпосередньої любові є суть релігії, то відпадає потреба в культі, ритуалах, в окремій організації, що монополізує віру.
9. Більшості людей тільки наприкінці життя доводиться відчути наближення смерті. Нещастя Гоголя було в тому, що смертельну муку він переживав багато разів. Відчуття смерті було настільки реальним, що у 1845 році він пише заповіт, в якому першим пунктом просить не ховати його одразу, а дочекатися, доки не з’являться явні ознаки розпаду. Найбільшим страхом Гоголя було поховання людини, яка знаходиться в стані летаргічного сну: вона відчуває, як її заживо ховають і не може навіть ворухнутися, подати знака, що ще жива.
10. Лікарі не знаходили у Гоголя хвороби. Він просто морив себе голодом, не мав життєвих сил і не хотів жити. Галюцинацій не було, лише в останній день почалося марення. Він раптом закричав: «Драбину, швидше драбину!». У згасаючій свідомості письменника, мабуть, сплив образ світового дерева, яке за християнською легендою стало східцями у небо...
Ірина Пшеничка
Komentarze