top of page
ви-фи.jpg
эмблема.jpg

Історія бібліотеки

   Історична довідка по створенню і розвитку «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. І. Б. Курлата».

Створення «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» датується 1983 роком.

Фонд бібліотеки містить – понад 60 000 примірників книг, брошур; а журнали та газети представленні в більше ніж 60-ти назвах.

   За 37 років бібліотека побувала і філією у складі ЦБС та міської центральною бібліотекою, а зараз це Комунальний заклад «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. І. Б. Курлата».

   Невелика історія бібліотеки умістила багато важливих дат і подій, розпочалося з вивантаження книг з двох вантажних машин,сталося все у 1983 році книги були привезені в нову, ще пахнучу свіжою фарбою бібліотеку. Одним з перших читачів бібліотеки, був Ложечка Павло Дмитрович , який досі відвідує бібліотеку кожного дня. В бібліотеці, у 80-ті роки, обслуговували 1000 читачів на одного бібліотекаря, при нормі 650. В ті роки стали популярні 2 клуба «Сучасник» по морально-етичному вихованню молоді та літературний клуб «У світі цікавого». Дуже насичені були 90 – ті роки, проходили зустрічами з відомими людьми країни і міста – це Галіна Гордасевіч, поетеса – шестидесятниця, дисидентка, міністра фінансів Віктор Пінзенік, правозахисниця Надія Світлична (сестра поета Івана Світличного), вона подарувала книгу-спогадів про свого брата, Володимира Шовкошітного, поет, письменник, голова Міжнародної спілки ліквідаторів «Союз Чорнобиль», поети Олег Орач і Олег Олексюк. В грудні 2002 році, в один з недільних днів, був побитий рекорд відвідуваності – читальний зал, в неділю, відвідало 200 читачів.

   Сєвєродончанином Володимиром Безіменним, було подаровано бібліотеці, 1000 екземплярів детективів і фантастики. У 2005 році в бібліотеці розпочав свою роботу правовий клуб «Право знати право». Учні «Спеціалізованої середньої школи № 17» стали першими учасниками клубу. В цьому ж році отримали грант за «Програмою технічної допомоги Міністерства Великобританії з питань міжнародного розвитку».

   «Рішенням чергової сесії Сєвєродонецької міської ради п’ятого скликання від 22 жовтня 2009 року № 3488 «Про створення Комунального закладу «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва імені Й. Б. Курлата», «був створений Комунальний заклад «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва імені Й. Б. Курлата», шляхом виділу з відділу культури Сєвєродонецької міської ради, його структурного підрозділу «Центральна міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата», «та є правонаступником частин прав, обов’язків та майна відділу культури Сєвєродонецької міської ради згідно розподільного балансу, має статус комунального закладу культури. «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» «є установою культури, яку створено з урахуванням соціально-економічних, культурно-освітніх потреб територіальної громади міста Сєвєродонецька згідно з соціальними нормативами, встановленими відповідними органами державної влади. У 2009 році бібліотеці присвоєно ім'я Йосипа Борисовича Курлата».

   Далі була перемога у Всеукраїнському конкурсі «Читаю я – читає вся моя сім'я!», Гран-прі на «IV Форуме молодих бібліотекарів», отриман сертифікат «Бібліотека – територія молоді», творча група ЧАС стала переможецем обласного конкурсу комп’ютерних розробок по патріотичній тематики.

   У 2015 році «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» виграла грант і взяла участь в проєкті «Сприяння стабілізації громад на Донбасі» при участі Міжнародної організації по міграції при участі уряду Японії. За час проєкту в бібліотеці був зроблений ремонт, придбано багато мультимедійного обладнання (проектор, ноутбук, принтер, комп’ютери для навчання комп’ютерної грамотності, та інша різноманітна техніка, для проведення яскравих та якісних заходів).

   У 2016 році бібліотека знову прийняла участь в проекті «Підтримка стабілізації громад, що зазнали наслідків конфлікту на Донбасі» за участі Міжнародної організації з міграції при участі уряду Японії. В рамках проєкту була придбана комп’ютерна техніка та відкрита на базі бібліотеки «Школа комп’ютерної грамотності», яка працює дотепер. Також в рамках проєкту було придбано багато настільних ігор, та розпочав роботу клуб настільних ігор «GAME». Презентація роботи клуба була представлена та телеканалі «Донбас lite». Все це збільшило коло діяльності Комунального закладу «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. І. Б. Курлата».

   З 2017 року до 2018 рік бібліотека взяла участь в проєкті «Сприяння сталому розвитку та згуртуванню громад, що зазнали наслідків конфлікту на Донбасі». За час цього проєкту бібліотека зарекомендувала себе, як handmade-центр. Майстринь-бібліотекарів дуже часто запрошували на телебачення каналу «Донбас lite» з майстер-класами.

У 2017 році «Сєвєродонецька бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» брала участь в проєкті «ПОЛІС» - поліція і спільнота. Бібліотека співпрацювала з Управлінням патрульної поліції в Луганській області. Активна співпраця продовжується і до сих пір.

   З 2018 року до 2019 рік «Сєвєродонецька бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» брала участь в проєкті «Підтримка згуртування та розвитку громад, що зазнали наслідків конфлікту на Донбасі». За час цього проєкту для бібліотеки було придбано багато художньої та пізнавальної літератури для молоді та підлітків. Бібліотекарі намагаються розширити межі пізнання художньої літератури у молодих читачів, звертають увагу на сучасних авторів, використовуючи для цього всілякі нестандартні форми: акції, інсталяції, ток-шоу.

   «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» є культурним, інформаційним та комунікаційним осередком громади, в якій зосереджується робота ініціативної групи громади. Бібліотека співпрацює з «Сєвєродонецьким міським центром Еколого-натуралістичного творчості учнівської молоді», з громадськими організаціями міста - ГО «Кризисний медіа-центр «Сіверський Донець», ГО «САРГ», ГО «ПЛАСТ», ГО «Люди діла», ГО «Молодіжна ініціатива», Молодіжна організація інвалідів «Ти не один», ГО «Не словом, а делом», ГО «Жінки України», «Сєвєродонецькою міською радою ветеранів війни та труда», Клубом «УТОС», владою міста,  і є активним членом громади Сєвєродонецька.

«Комунальний заклад «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата», «керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства культури України, рішеннями сесії Сєвєродонецької міської ради та її виконавчого комітету, наказами Управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації, наказами відділу культури Сєвєродонецької міської ради, Статутом бібліотеки та спрямована на виконання «Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», яку було «схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 219-р., актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства культури України, рішеннями сесії Сєвєродонецької міської ради та її виконавчого комітету, наказами Управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації, наказами відділу культури Сєвєродонецької міської ради та Статутом бібліотеки».

   «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» знаходиться в підпорядкуванні «Сєвєродонецькій міській раді», «уповноважений орган з керування установою є «відділ культури Сєвєродонецької міської ради».

«Засновник приймає рішення міської ради або виконавчого комітету міської ради, «відділ культури Сєвєродонецької міської ради» здійснює управління діяльністю Закладу та приймає рішення у вигляді наказів.

   Основна мета діяльності Установи - створення умов для реалізації прав користувачів на вільний доступ до інформації, задоволення і формування їх бібліотечних, бібліографічних, культурно-освітніх і духовних потреб, забезпечення інформаційних, освітніх і культурних потреб через організацію роботи бібліотеки, як соціального центру місцевої громади».

   Основними видами діяльності «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» є «функціонування бібліотек та архівів».

   «Основними завданнями «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» є:

  • «формування, зберігання і надання в користування найбільш повного зібрання інформації, здійснення загальнодоступного бібліотечно-бібліографічного, інформаційного, консультативного обслуговування читачів;

  • сприяння відродженню та збереженню національних, культурно-історичних традицій;

  • сприяння формуванню правової культури населення та розповсюдження інформації з питань місцевого самоврядування;

  • формування фондів краєзнавчих та місцевих видань

   Цілі виконання завдань, які стоять перед Закладом:

  • користувачам усіх вікових категорій надаються умови для використання будь-яких частин бібліотечного фонду;

  • забезпечується свобода вибору творів друку та інших документів у поєднанні з цілеспрямованим формуванням читацьких потреб;

  • здійснюється облік, зберігання та використання документів відповідно до правил, затверджених Міністерством культури України, встановлених стандартів, нормативних документів;

  • забезпечується наукова обробка і систематизація, зберігання фондів на різних носіях інформації;

  • створюються каталоги, бази і банки даних про склад фондів, надається право користуватися довідково-бібліографічним апаратом усім користувачам бібліотеки;

  • забезпечується загальнодоступність до бібліотечних фондів і безкоштовне надання основних бібліотечно-бібліографічних послуг;

  • залучаються до систематичного читання діти, ведеться робота з формування культури читання, розвитку читацьких інтересів;

  • зорганізується змістовне дозвілля, робота клубів, гуртків за інтересами;

  • налаються додаткові (сервісні) послуги на платній основі згідно з чинним законодавством України;

  • узагальнюється досвід роботи бібліотеки, вживаються заходи щодо підвищення кваліфікації бібліотечних працівників;

  • ведеться облік та планування роботи бібліотеки».

   «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» організовує обслуговування користувачів у відділах:

  • «Абонемент»

  • «Відділ інформаційного сервісу та дозвілля»

   «Абонемент» містить в собі:

  • Кафедру юнацького читання;

  • Кафедра для дорослих.

   Абонемент для юнацтва обслуговує читачів з 14 до 17 років. Його читачами є учні середніх шкіл та інших навчальних закладів міста.

   До послуг користувачів в бібліотеці є література з різних галузей знань – детективи, фантастика, фентезі, пригоди, романи, а так само казки, оповідання для наймолодших.

На постійній основі функціонують цікаві книжкові виставки, перегляди літератури, проводяться цікаві, інформаційні, змістовні масові заходи.

   На допомогу освітньому процесу бібліотекарі складають рекомендаційні списки, також створені тематичні картотеки.

Абонемент дає змогу своїм читачам отримати для роботи вдома літературу, наявну в фондах бібліотеки. Згідно з «Правилами користування бібліотеками централізованої бібліотечної системи» користувачем абонемента може стати мешканець міста.

   Відділ має книжковий фонд універсального змісту (9000 примірників). В відділі абонементу можна знайти книги в різноманітних галузях знань: історія, філософія, економіка, політика, юридичні науки, педагогіка, психологія, техніка, природознавство, спорт, релігія, літературознавство, видання з мистецтва, тощо.

   Але ж значну частину фонду абонементу займає художня література: українська, російська та зарубіжна, класична і сучасна, де представлені твори сучасних популярних письменників, які можна взяти додому безкоштовно.

Основні напрямки роботи відділу абонемент – це обслуговування читачів, складання рекомендаційних списків літератури, організація та проведення культурно-масових заходів.

   «Відділ інформаційного сервісу та дозвілля» – провідний відділ «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата», спроможний задовольнити фактично всі запити користувачів.

   «Відділ інформаційного сервісу та дозвілля» пропонує читачам книжковий фонд, при комплектуванні якого основна увага приділяється довідково-інформаційній літературі, новій літературі з економіки, права та історії, філософії та політиці, літературознавства. Широко представлена художня література від збірників стародавніх часів до творів сучасних ультрамодних авторів, а також зібрання творів українських, російських та зарубіжних письменників».

   У «відділі інформаційного сервісу та дозвілля» представлені періодичні видання. Це провідні центральні, регіональні та місцеві видання. Термін зберігання газет 5 років, журналів від 5 років і більше. Місцеві газети, та газети по краєзнавству, підлягають тривалому зберіганню.

   Найбільш цікава література представлена на книжкових виставках, присвячених пам’ятним датам, актуальним питанням, темам, подіям.

   У відділі організовують і проводять різнопланові масові заходи. Запис у «відділ інформаційного сервісу та дозвілля» проводиться за наданням паспорту або ще якимось документом, що засвідчує особу (водійські права, студентський квиток).

   Технологія обслуговування у «відділі інформаційного сервісу та дозвілля»: підготовка до обслуговування, виконання запитів користувачів, рекомендація і добірка необхідної літератури, прийом повернутих документів і розстановка їх у бібліотечному фонді, проведення занять в школі комп’ютерної грамотності, проведення зустрічей в клубі настільних ігор, проведення масових заходів.

   Працівники відділів «абонемент» та «відділу інформаційного сервісу та дозвілля» приймають участь у повному та оперативному комплектуванні фонду бібліотеки літературою та своєчасне відображають її в системі каталогів з метою повного і оперативного задоволення читацьких запитів.

   Систематично та безкоштовно надходять видання українських авторів з обмінного фонду «Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки».

   Бюджетні кошти витрачаються на придбання навчальних посібників, які користуються підвищеним попитом, довідкових видань, літературу для дітей, художню літературу.

   «У «Сєвєродонецькій міській бібліотеці для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» «є такі картотеки та каталоги: систематичний каталог статей (СКС), тематична картотека. СКС розташована в залі каталогів. СКС включає картки на статті та матеріали з періодичних видань, статті із збірників, присвячених актуальним питанням. Матеріал групується за декількома не надто дробовими роздільниками, від простого – до складного. Поточне комплектування фонду знову виданими профільними документами. На даний момент фонд бібліотеки комплектується не дуже добре, через нестачу фінансування».

   Своєю основною діяльністю «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» вважає забезпечити доступності до власних «інформаційних ресурсів» та до ресурсів Інтернет. «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» є посередник, навігатор, бібліотекарі допомагають користувачеві знаходити якісний контент, здійснюють пошук, відбір та «аналітико-синтетичну обробку» ресурсів. Інформаційні та комунікативні технології та сервіси активно інтегруються в діяльність «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата». Це відкриває нові та якісні можливості в швидкому інформуванні та обслуговуванні користувачів.

   Бібліотечний фонд «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» формується відповідно до статутних цілей бібліотеки, її соціальною місією, стратегічним планом розвитку. Комплектування бібліотечного фонду включає в себе процеси виявлення, відбору та планомірного придбання для фонду документів, відповідні інформаційним потребам користувачів.

   Позитивний імідж бібліотеки, будівництво надійної репутації серед широкої маси громадськості стає однією із основ сучасного бібліотечного закладу.

   Для того, щоб створити ефективний позитивний імідж «Сєвєродонецька міська бібліотека для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» запроваджує його складові комплексно. Основними компонентами для формування іміджу «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» в комплексі мають стати:

  • професійна етика бібліотечних працівників;

  • рекламно-інформаційне інформування про послуги бібліотеки;

  • веб-сайт бібліотеки (https://sevunlib.wixsite.com/sgbu?lang=ru);

  • активні зв’язки з громадськістю;

  • привабливе оформлення приміщення бібліотеки.

   «Впровадження всіх цих компонентів дасть змогу створити позитивний імідж бібліотеки та бібліотечних працівників в місті і громаді та підвищить роль бібліотеки в житті міста та громади.

   Створення позитивного іміджу бібліотеки, формування надійної репутації серед широкої громадськості стає основою сучасного бібліотечного закладу та його пріоритетним напрямком.

   Сучасне становище бібліотек в інформаційному середовищі примушує їх активізувати свої зусилля для того, щоб довести свою значимість, постійно підвищувати свій престиж. Престиж та імідж бібліотеки, в першу чергу, залежить від рівня та комфортності бібліотечно-інформаційного обслуговування».

   В даний час одним з найпопулярніших і затребуваних засобів комунікації «соціальні мережі», які набувають особливої актуальності як складова формування образу і іміджу сучасної бібліотеки, що відображають роботу бібліотеки в мережі Інтернет, з її електронними ресурсами і послугами, створюючи унікальну можливість розширювати свою діяльність, презентувати установа і його досягнення, включаючи все більша кількість користувачів, а також виступають важливим інструментом інформаційного обслуговування бібліотек.

   Те, що бібліотеки присутні в «соціальних мережах» (Facebook, YouTube, Instagram, та TikTok) дає перевагу бібліотекарям розміщувати свої новини, причому не тільки з життя бібліотек, а так само знайомитися з новими надходженнями та цікавими матеріалами, оперативно відповідати на запитання користувачів, проводити опитування, «GOOGLE-анкетування», ділитися фото та відеоматеріалами. Таким чином, «соціальні мережі» – це перспективні інструменти сьогодення і майбутнього для інформування про бібліотечні заходи, для активної комунікації «бібліотека-читач», Використана на механізму оперативного «зворотного зв'язку» та ряду інших можливостей.

   Поява можливостей використовувати сучасні технології, дала новий поштовх розвитку рекламно-інформаційній діяльності. Різноманітні рекламні меседжі, бібліотеки розміщують на своїх веб-сайтах. Відеоролики, анімаційні, документальні, серйозні, гумористичні, які можуть зацікавити всі версти населення, можна знайти на YouTube.com.

Позиціонування «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата», як мережа лідируючих майданчиків міста, орієнтованих на формування інтелектуального дозвілля в культурному просторі міста, дає змогу привернути увагу до діяльності бібліотеки та збільшити кількість користувачів. Рекламне гасло «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата»: «Якщо про нас не говорять – нас не існує».

   Для цього «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» проводить:

  • Рекламно-інформаційна он-лайн служба;

  • Проведення вуличних PR-акції, флешмобів;

  • Власна електронна база користувачів, клієнтів, партнерів для розсилок і запрошень на заходи;

  • Розробка і друк інформаційних поліграфічних матеріалів про заходи, акції бібліотеки;

   На сьогоднішньому етапі РІД «Сєвєродонецької міської бібліотеки для юнацтва ім. Й. Б. Курлата» спрямована на популяризацію діяльності бібліотеки. Рекламне гасло бібліотеки: «Якщо про нас не говорять – нас не існує» діє, але є в нашому випадку реклама – це спосіб поширення інформації про бібліотеку як надважливий соціальний інститут, покликаний зберігати безцінний людський досвід і, отже, утворювати саме людську платформу до розвитку.

Автор: Рокоман Т. І. 

 Бібліотека на карті міста 

bottom of page