Пернаті «городяни»
- Библиотека Северодонецк
- 1 квіт. 2020 р.
- Читати 3 хв
Міжнародний день птахів відзначають 1 квітня невипадково - саме тоді в 1906 році була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Її метою є збереження чисельності диких птахів і різноманітності їх видів. Якщо зникнуть птиці, то може наступити екологічна катастрофа - про це попереджають орнітологи.
На лобі цих птахів помітна біла бляшка - лисина і звуть їх лиски. Вони відносяться до загону журавлеподібні, а не до качиного. З 2009 року, коли на Чистому озері з'явилося багато зарослих очеретом ділянок. лиски будують гнізда, Зараз у них шлюбний період. Після якого вони починають будувати гнізда, надійно маскуючи, зігнувши над ними очерет. Гніздо нагадує лоток, спирається на стебла, як на палях, трохи піднесено над водою, розміром до 50 см. З двох сторін споруджені сходні або пандус, з стебел косо покладених від води до входу - це полегшує малюкам доступ. Зазвичай на початку травня, в цьому році в квітні, з'являються пташенята. Вже через добу вони плавають. Виводок на перших порах супроводжують обидва члени пари. Іноді самець водить одну групу, самка іншу. Птахи після водних прогулянок ночують, відпочивають і сушаться в гнізді і на сходнях.
Від 7 до 12 пташенят в кожному виводку. Цікаво спостерігати, як вони обороняють своїх малюків - відважно б'ються дзьобами і лапами, коли підпливає інша зграя. А енергійні удари по воді створюють такі бризки, що цей душ охолоджує підступні наміри ворога. Цього часу достатньо, щоб пташенята зникли в найближчих заростях. Харчуються лиски зеленими частинами і насінням різних водних рослин, пташенят вигодовують водними комахами.
Вони швидко приручаються і не бояться людей. Адже багато городян і рибалки їх підгодовують. Не підходьте близько до гнізд, не намагайтеся прибрати маскування з тростини, що закриває гніздо. Краще поспостерігайте видали: як вони кивають головою, коли плавають, що не роблять інші птахи, як «перемовляються» між собою, видаючи глухі звуки, як не раз за день вони повертаються в гніздо, якщо ніхто не турбує, щоб відпочити. А вранці часто можна спостерігати дуже ефектне видовище, коли птах, ляскаючи крилами і перебираючи лапами, біжить по воді, наче глісер, а потім повільно, немов вантажний літак, піднімається в повітря.
Розсипавшись по дзеркалу озера пливуть лебеді. Самі звичайні - лебеді-кликуни. Але кілька пар є лебедів шипунів - тих самих, про яких «Лебедине озеро» Чайковського. Вони плавають з красиво піднятими крилами, зігнутої у вигляді літери «S» шиєю, і дзьоб не жовтий, як у кликунів, а червоний. На Чистому немає можливості будувати гнізда, які повинні розташовуватися на великій відстані один від одного, і тому через кілька днів вони полетять в район гніздування, на озеро Боброве, щоб повернутися в кінці літа з молодняком. Яєць в кладці - від 2 до 6, насиджує тільки самка. Самець виконує обов'язки сторожа. Іноді пара залишає без нагляду гніздо і летить на Чисте озеро, щоб підгодуватися. Якщо там знаходяться інші лебеді, то вони починають вітати один одного, гучними ляскання по воді і криками. Харчуються лебеді водними і наземними рослинами. Опускаючи в воду голову на довгій шиї до дна, добувають і різних водних тварин - личинок комах, молюсків, рачків. На більш глибоких місцях стають вертикально, догори хвостом, як це роблять домашні качки, але пірнати не можуть. Як тільки підростають і піднімаються на крило виводки молоді, вони прилітають на Чисте. На початку зими, коли замерзає вода, вони об'єднуються в зграї і клином або низкою залишають вподобане озеро.
А ще сьогодні літали над озером сірі ворони, озерні чайки. Чонга, яку називають поганкою через несмачного м'яса, плавала разом з лискою. В очереті звучала кваплива пісня очеретянки, а по березі бродили голуби і плиски.
Забірко Т.

Comments