Прийшов Спас – пішло літо від нас
- Библиотека Северодонецк
- 18 серп. 2020 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 19 серп. 2021 р.
Спас — так найчастіше називається це свято у народі. У церковному ж календарі воно значиться як Преображення Господнє і належить до найбільших серед дванадцяти річних празників. У цей день Ісус Христос і апостоли Петро, Яків та Іван піднялися на гору Фавор. Ця гора знаходиться в Ізраїлі недалеко від м. Назарета. Її схили вкриті деревами та чагарниками, а навколо - випалена пустеля. Коли Ісус почав молитися, обличчя Його, стало як сонце, а одежа Його стала білою , як сніг. Преображення відбулося на очах його учнів. Чудо Преображення Христового — це єднання землі з небом, Христос на один мент звів на себе небесну славу, яка завжди властива йому, як Богові, але яку Він залишив, щоб тут в бідах, стражданнях людських здобути її знов, не як власність Бога, а як заслугу людини, здобути не тільки для себе, а для всіх людей.
У день святкування Преображення Господнього на небі над горою Фавор з'являється хмара. Вона спускається на храм, що стоїть на верху гори, і покриває храм, і людей, що знаходяться в ньому. Це дивно, тому що влітку в цій місцевості взагалі не буває хмар і стоїть посуха.

У музеї Храмового комплексу знаходиться ікона Преображення Господнє з Святкового ряду іконостасу. Ця ікона кінця 19 - початок 20 століття, дуже добре зберіглася, хоча є невеликі сліди руйнувань від цвяхів і від шашіля.
З VI столітті сюжет ікони став канонічним. Христа зображують у центрі, по обидва боки від Нього стоять пророки Мойсей та Ілля. Внизу ми бачимо полеглих ниць апостолів. Білий одяг Спасителя сяює, світло ллється від лику і всієї Його фігури.
Народна назва Преображення Господнього «Яблучний Спас» нагадує нам про древню традицію освячувати в цей день плоди. В Ізраїлі та південних християнських країнах, наприклад, Греції, до часу свята встигав виноград. Грона винограду, а ще колосся, люди несли в храм для благословення і в знак подяки Богу. На Русі виноград ріс не скрізь, тому традиція змінилася - стали освячувати яблука.
Літо йшло на спад, селяни збирали врожай. У храми несли для благословення яблука. Над ними священик читав спеціальну молитву. З цього моменту віруючим можна було починати їсти яблука та інші плоди нового врожаю.
На Яблучний Спас господині пекли яблучні пироги, варили варення. На частування запрошували рідних і знайомих. Була традиція пригощати жебраків - на славу Божу.
За церковним календарем є три Спаси. Перший збігається з Маковеєм (14-го серпня), другий — Великий — припадає на 19 серпня, а третій збігається з після-святом Успіння (29-го серпня).
У свято Преображення Господнього ми повинні прагнути до Преображення кожного з нас, до зміни свого способу життя, прикрасити добрими вчинками і духовними плодами.
Забірко Т. М.
#ікона_ПреображенняГосподнє #яблочныйСпас #ЯблучнийСпас #Слобожанськаікона #Преображение_Господа_Бога #Прийшов_Спас #Северодонецкая_епархия #Свято_Кресто_Воздвиженський_храм_Лесная_Дача #культурні_цінності #Краєзнавство_Луганщини #Національна_cпілка_краєзнавців_України
Comments