top of page
ви-фи.jpg
Пошук

Хрещення Господнє, Богоявлення. Третя кутя.

  • Фото автора: Библиотека Северодонецк
    Библиотека Северодонецк
  • 17 січ. 2021 р.
  • Читати 2 хв

«Другий Святий вечір», третя кутя - так називають в народі велике двунадесяте свято Хрещення або Богоявлення. Хрещенням Господнім закінчуються святки і ми прощаємося з ялинкою і колядками та щедрівками до наступного року.

Слово «крещаю» означає з грецького - «занурюю у воду». Вода - початок життя. Бог звернувся до сина священика Захарії Іоанну, названому згодом Хрестителем, зі звісткою, щоб він приготував на землі шлях Ісуса Христа. Хреститель почав виступати перед народом з яскравими і хвилюючими проповідями, які нікого не залишали байдужими. Пророк закликав людей звернутися до Бога за прощенням гріхів і прийняти хрещення через занурення в воду, таким чином, залучаючи людей до християнства. Іоанн хрестив людей в Йордані, несучи Євангельську звістку: «Я хрещу вас водою, але прийде той, хто могутніший за мене. Я не гідний навіть розв'язати ремені його сандалій. Він буде хрестити вас Духом Святим і вогнем ». Коли Ісусу виповнилося тридцять років, Він прийшов на Йордан, щоб хреститися від Іоанна. Христос нічим не виділявся серед народу, що зібрався. І тільки один Іоанн Хреститель узнав Христа, тому що побачив, як вийшов Христос після Хрещення з води і що небеса розкрилися і Дух, як голуб, зійшов на Нього. Тоді вперше з'явилася людям Свята Трійця: Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Дух святий. Ось чому називають це свято ще й Богоявленням.

Головна дія цього свята - освячення води. Кожний православний, про всяк випадок, зберігає вдома свячену воду. Напередодні свята вода освячується в храмах, а в свято - після Літургії, під відкритим небом. (Йорданська - 18 січня і Водохресний -19 січня).

Вечеря перед Йорданом називають «Голодного кутею», тому що в той день тримають строгий піст. На Водохреща завжди очікують сильні морози. І тоді освячення води відбувається в ополонці - Йордані, яку прикрашають крижаним хрестом. Традиція купання в ополонках не має прямого відношення до самого Святу Водохреща і не очищають людину від гріхів.

У музеї Храмового комплексу на Лісовій Дачі знаходиться старовинна ікона Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Ісус Христос стоїть серед вод Йордану в легкому розвороті і русі, як ніби робить крок. Його тіло оголене, тільки довга пов'язка на стегнах. Голова Христа нахилена в знак смирення і покірності, руки схрещені. Іоанн Хреститель, що стоїть на березі по праву руку Христа, тримає довгий посох. В момент хрещення Предтеча поклав на голову Ісуса Христа правицю. По ліву руку від Христа стоїть ангел в багряної ризі. Він тримає в руках покривало, щоб покрити тіло Христове при виході з води. На задньому плані дерева, на горизонті - гори, які є символом надії і духовного сходження. З небес ллється яскраве світло, що висвітлює постать Христа. В потоці світла парить білий голуб - Дух Святий, який символізує благодать. На іконі переважає синій і зелений кольори. Синій - колір неба, символ безсмертя і Божественності. Зелений колір уособлює нове життя, гармонію, єднання з божественним. На іконі ми бачимо наближення земного і небесного.

Святкова атмосфера Хрещення Господнє чудово передана в літературних творах.

Забірко Т. М.

 
 
 

Comments


эмблема.jpg

 Бібліотека на карті міста 

  • Instagram
  • Facebook Социальной Иконка
  • YouTube

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАС:

м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Курчатова, 17

  • young_library@i.ua

ГРАФІК РОБОТИ

НД-ЧТ:

11.00-18.00

ВИХІДНІ ДНІ:

ПТ-СБ

АДРЕСА

2-79-87
2-12-07

Наші телефони

bottom of page