top of page
ви-фи.jpg
Пошук

ХРЕЩЕННЯ РУСІ, АЛЕ Ж МОГЛО БУТИ ІНАКШЕ

  • Фото автора: Библиотека Северодонецк
    Библиотека Северодонецк
  • 27 лип. 2021 р.
  • Читати 2 хв

28 липня, в день пам'яті рівноапостольного князя Володимира (960 - 1015), православні відзначають День Хрещення Русі.

Ви можете уявити, що вранці, йдучи на роботу або в школу, почувши молитовний заклик азан (Бог великий), який з мінарету проголошує муедзин, поруч йде з вами віруючий зупиняється і повторює його. Це могло бути у нас на Україні. У 986 р, князь Володимир приймав послів з Волзької Булгарії і вів бесіди про іслам, неодноразово спілкувався з хазарськими проповідниками іудаїзму, місіонери з Риму, виконуючи католицьку місію, довго переконували князя, так, ось особливо князю сподобалася мова «грецького» філософа - православного місіонера, і він став схилятися до православ'я.


Землі і народи, об'єднані під назвою Русь, дізналися християнство задовго до 988 р, коли його прийняв великий князь Київський Володимир Святославич (980-1015 рр.). Є свідчення того, що русів, які перебували під владою хазар, хрестили просвітителі слов'ян Кирило і Мефодій під час своєї подорожі в Хазарський каганат в 858 р Дорогу християнству до самого серця київського князювання проклала княгиня Ольга, вдова князя Ігоря. Близько 955 р вона прийняла хрещення в Константинополі. Звідти княгиня привезла грецьких священиків на Русь. Однак її син Святослав не бачив потреби в християнстві і шанував старих богів. Заслуга затвердження православ'я на Русі належить одному з його синів - князю Володимиру.


Володимир прийняв християнство багато в чому з політичних причин. Візантійський імператор Василь II звернувся по допомогу до Володимира Київському і погодився видати за нього сестру Анну. Не прийнявши хрещення, Володимир не міг одружитися на принцесі, а такий союз високо піднімав політичний статус київських князів.

В кінці літа 988 р Володимир зібрав всіх киян на березі Дніпра, в водах якого їх хрестили візантійські священики. Ця подія і увійшло в історію як хрещення Русі.

Серед причин, що визначили вибір саме Візантії, можливо, важливу роль зіграло пишність православного священнодійства. У літописі наводяться враження російського посольства про богослужінні: в Царгородського храмі посли, за їхніми словами, не знали, на небі вони або на землі. Неземною красою храмів, благоліпністю служби вразила їх Візантійська Церква.

Володимир, войовничий, нещадний, який мав 6 дружин, не рахуючи (наложниць), він, до свого хрещення був дзеркалом цілого народу, яким керував: подібний спосіб життя був нормою для всіх в Київській Русі. Хрещення перетворило Володимира. Він навіть всерйоз намірився ввести нечуване доти в людській історії нововведення - скасувати смертну кару для розбійників, боячись гріха.

За Ярослава Мудрого (1019-1054 рр.), Сина Володимира, Київ став одним з найважливіших культурних центрів в Європі. Власне, з прийняттям християнства ми можемо говорити про культуру і мораль. (З'явилося багато шкіл; стала розвиватися літописна традиція, а за Ярослава Мудрого з'явилася бібліотека, розвивалося церковне зодчество, іконопис). Всі ми, віруючі або невіруючі виховані на християнській моралі. Хоча б такий приклад. Навряд чи ви знаете такі свята: Суккот (В свято збору врожаю Бог заповідав будувати курінь суккут), Песах - Великдень (свято свободи). Це свята в іудаїзмі. Курбан - Байрам (Жертвопринесення - коли паломники прибувають в Мекку), Ураза - байрам (розговіння) - це свята Ісламу. І, якщо ви не знаєте цих свят, а знаєте Різдво, Воскресіння, Успіння, Спас, Благовіщення тощо. Це вже говорить, що ви виховані на християнських традиціях. Але ж могло бути інакше.

Ікона рівноапостольного князя Володимира з церковного музею Сєверодонецького Храмового комплексу на Лісовій Дачі.


 
 
 

Comments


эмблема.jpg

 Бібліотека на карті міста 

  • Instagram
  • Facebook Социальной Иконка
  • YouTube

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАС:

м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Курчатова, 17

  • young_library@i.ua

ГРАФІК РОБОТИ

НД-ЧТ:

11.00-18.00

ВИХІДНІ ДНІ:

ПТ-СБ

АДРЕСА

2-79-87
2-12-07

Наші телефони

bottom of page